2022. 08. 22.
Az ingatlanpiac fellendülésével egyre többen teszik fel magukban a kérdést: ingatlan bérlés vagy vásárlás a jobb megoldás? Tekintettel a ház megvásárlásával kapcsolatban felmerülő költségekre, a legtöbb fiatal önálló életét egy lakás bérlésével kezdi meg. Ahogy karriert építenek, pénzt takarítanak meg, és családokat alapítanak, sokan otthon vásárolnak. A korosztály másik végén a nyugdíjba vonuló ingatlantulajdonosok dönthetnek úgy, hogy eladják családi házukat és ismét bérlőkké válnak.
A továbbiakban néhány fontos szempont mentén végigvezetjük, hogy könnyen el tudja dönteni, melyik megoldás a megfelelőbb az Ön számára.
A bérlőktől eltérően a háztulajdonosok idővel tőkét építenek. A legtöbb jelzálogkölcsön esetében az egyes havi befizetések egy része a hitel kamattartozását finanszírozza. A fennmaradó összeg a tőkét finanszírozza. Minden egyes forint, amelyet a kölcsöntőke felé fordított, egy saját tőke forintját képviseli – azaz ingatlan tényleges tulajdonjogát.
Még akkor is, ha kezdetben nem gondol otthonára, mint befektetési célú ingatlanra, később akár bevételi forrássá változtathatja.
Háztulajdonosként a lakberendezési, barkácsprojekt és lakásfelújítási döntéseibe senki sem szólhat bele. Új fürdőszobai berendezéseket vásárolhat, konyháját korszerűsítheti vagy teraszt építhet szíve szerint.
Bár a háztulajdon idővel növeli a saját tőkét, a saját tőke nem jelenti az automatikus profitot. Ha a lakástulajdonban lévő ingatlanértékek a ház tulajdonosaként töltött ideje alatt csökkennek, akkor az a pénzügyi veszteség kockázatát jelentheti az eladáskor.
Ingatlan tulajdonosként számíthat arra, hogy évente otthona piaci értékének mintegy 1% -át fizeti ezeknek a költségeknek a fedezésére.
Noha az előzetes házvásárlási költségek az előleg nagyságától és a ház értékétől függően nagyban különböznek, várhatóan otthona értékének legalább 5,5% -át kell költeni a kezdeti kiadásokra.
Bérlőként nem vállal felelősséget az otthoni karbantartásért vagy a javítás költségeiért.
Bérlés esetén a költözés könnyebb, kevesebb időt és költséget jelent, ezáltal potenciálisan olcsóbb is. Ez az oka annak, hogy a bérlők gyakrabban váltják lakhelyüket.
Az ingatlan értéke ingadozik a változó gazdasági körülmények hatására, és idővel csökkenhet a piaci érték. Ha bérlő, akkor ez nem az Ön problémája – hanem a házigazdádé. ?
Minden forint, amelyet bérleti díjként fizet, örökre eltűnik. Nem számít, mennyi ideig marad a bérleti egységében, bérleti szerződés alapján nem építhet tőkét az ingatlanban.
TIPP: Ha azt tervezi, hogy egy-két évnél hosszabb időre marad, akkor a hitelfelvétellel kombinált lakásvásárlás okosabb döntés lehet.
A határozott idejű bérleti szerződés lejárata után a bérbeadó dönthet úgy, hogy emeli a bérleti díjat. Ez váratlan helyzetbe hozhatja a bérlőket.
Egy aktív bérleti szerződés nem hatalmazza fel, hogy az ingatlanban éljen a végtelenségig. A bérbeadó bármikor dönthet úgy, hogy felbontja a bérleti szerződést, és kilakoltatja a bérlőket. Természetesen a szerződésben foglaltak és a hatályos törvényi feltételek betartása mellett – Megfelelő felmondási idővel. Ez is komoly problémát okozhat a bérlőnek. Saját tulajdonú ingatlan esetén ez a veszély természetesen nem realizálható.
A leírt szempontok alapján talán már most is közelebb került a döntés meghozatalához. Kérdései merültek fel, továbbra is bizonytalan? Keresse szakértőinket, akik készséggel állnak rendelkezésére!
Bár ingatlanszakértőink viszonylag ritkán találkoznak a jelenséggel, időről-időre azonban egy-egy mutatás folyamán mégis felmerül a kérdés; vajon az ingatlanszakértő elkérheti az okmányokat? A következő blogunkban ennek járunk utána.
Az életben kevés olyan fontos döntés van, mint egy ingatlan megvásárlása. Az izgatottság és az újdonság varázsa sok esetben figyelmetlenné teszi az érdeklődőket, emiatt pedig szinte nincs olyan, aki ne követne el valamilyen tipikus hibát, melyek hátrányosan befolyásolják a döntésüket. Legújabb blogunkban összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat, amelyeket érdemes elkerülni az ingatlanvásárlás sor...
Számos okból cserélhetnek gazdát az ingatlanok, lehet szó öröklésről, vagyonmegosztásról, adás-vételről vagy akár ajándékozásról is, egy azonban minden esetben közös – egy rosszul megállapított érték akár több milliós veszteséget is eredményezhet. Éppen ezért fontos minden esetben szakértői segítségét kérni, így teljesen biztosak lehetünk lakásunk, házunk, telkünk, esetleg üzlethelységünk értékébe...
Minden megbízásnál ez első lépések között egyeztetünk az ügyféllel az eladni kíván ingatlan áráról. A pontosan meghatározott árnak azonban igen sok összetevője van, amit gyakran az eladók csak nehezen tudnak egyedül megugrani, jól jöhet tehát egy ingatlanszakértő segítsége. Ebben a blogban a reális ár meghatározásához adunk egy kis segítséget.